Kanga skrev:Sommerhushaven, hvad gør man?
Sidste år købte jeg i dyre domme, store kurve og nogle græsser, pampas fx. Det så fint ud, men skulle selvfølgelig vokse til.
Jeg tror ikke, jeg har drænet godt nok. Ihvertfald er jorden meget våd og her hvor vi rammer foråret er græsserne bare nogle sørgelige, tørre struttere. De tre slags græsser har jeg nu taget op af kurvene og plantet i jorden. Så håber jeg, de kommer sig der.
Men hvad så nu med de tomme kurve?
Der skal noget i med højde og som kan klare klimaet ved Vesterhavet. Og som kan tåle, at der kan gå 4 uger (om vinteren mere), hvor vi ikke er her.
Jeg ville gå efter noget stedsegrønt, og noget som er naturligt i området - det lyser som et sommerhus, der ligger i klitlandskabet?
Jeg tænker at forskellige mindre fyrretræer ville passe godt, og kunne klare sig selv i hvert fald i en 2-3 år, hvis de er langsomtvoksende.
Men ingen nye planter kan klare sig i en krukke i 4 uger i sommerperioden uden vand. Og der kommer ikke ret meget regnvand ned i sådan en. Det ville jeg ikke satse på.