avdotja skrev:Det oplever jeg tit ved løb. Er det en DAF-opmålt rute (det er det formentlig ikke, når det er et byløb) eller et stort officielt arrangement, hvor de forventes at have styr på det, antager jeg at den oplyste distance er korrekt og at det er mit gpsur der ikke har helt styr på det. Hvis man laver et par større sving, konsekvent løber “yderst” i forhold til hvor ruten er opmålt, eller andet, kan der godt ryge nogle ekstra meter på. Hvis det er et mindre løb, kigger jeg på hvad der er mest realistisk, herunderom jeg har haft nogle vilde, uventede sving i kilometertiderne.
Nej tror ikke at det var en DAF opmålt rute, selv om den var med elektronisk tidstagning osv.
Helt generelt registrer mit ur nærmest altid en lidt kortere distance end dem jeg løber med. På Endomondo kan jeg feks se at nogle af de andre fik det til 9,8 km. Og det er helt normalt at jeg på en 10 km mangler et par hundred meter i forhold til andre jeg løber med. Finder det faktisk lidt mærkeligt nå vi alle bruger Garmin og jeg ikke synes jeg krydser flere hjørner eller andre ting der kan give en lidt kortere tur.
Som sådan betyder det heller ikke så meget, ud over når man går lidt op i statistik på Endomondo som jeg gør. Så er det jo lidt træls at løbe feks en god 10 km tur og den så ikke bliver registeret som ens bedste 10 km fordi der mangler 200 meter.
Hundehoveder og hængerøve, lusede amatører, elendige klamphuggere, latterlige skidesprællere. Talentløse skiderikker, impotente grødbønder, og Socialdemokrater!